google.com, pub-3698296979006860, DIRECT, f08c47fec0942fa0
top of page

1.Dönem Sınavları Hakkında Tüm Detaylar

  1. dönem sınavlarının yaklaşmasıyla birlikte öğrencilerin aklında oluşan tüm soruları detaylı bir şekilde cevaplandırıyoruz.

BİR GÜNDE KAÇ SINAV OLABİLİR ? -ORTAOKUL-


Ortaokul ve liselerde bir yazılı sınav olacak. Bu sınavlar yüz yüze gerçekleştirilecek. Öğrenciler günde en fazla 2 dersten sınava girebilecek. Bu sınavlar gerekli tedbirler alınarak yapılacak.


HANGİ DERSLERDEN SINAV OLMAYACAK ?


Ortaokul ve imam hatip ortaokullarında görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ile spor, teknoloji ve tasarım, bilişim teknolojileri ve yazılım, Peygamberin hayatı, temel dini bilgiler dersi ile seçmeli derslerde sınav yapılmayacak. Bu derslerin dönem puanı ders etkinliklerine katılım puanı ve varsa proje puanları ile oluşturulacak.


HANGİ DERTEN KAÇ NOT ALINACAK ?


Öğrencilerin yüz yüze eğitim, canlı ders ve/veya EBA TV takip ve ders etkinliklerine katılımlarına göre haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2'den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilecek.


LİSELERDE SINAV NASIL OLACAK ?


Her dersten bir sınav yapılacak. Bu sınavlar da yine yüz yüze olacak. Şu ana kadar sınav olanların notları geçerli olacak. Her bir derse ilişkin bir sınav puanı ile performans çalışmalarına ilişkin puanı olacak. Günde en fazla 3 sınav yapılabilecek.


SINAVLAR NE ZAMAN ?


Şu ana kadar olan sınavlarını tamamlayan okullar var bazı okullarda ise hiç sınav olmadı. Yapılan sınavlara rapor nedeniyle katılamayan öğrenciler var. Bu öğrenciler de telafi sınavına girecek. Tüm yüz yüze sınavlar 4-22 Ocak tarihleri arasında yapılacak. Telafi öğrencileri de bu tarihler arasında sınava girecek. Cumartesi günleri de sınav yapılabilecek. Sınav tarihleri en az bir hafta önce öğrencilere duyurulacak.

SINAV SÜRESİ NE KADAR OLACAK ?


Her bir sınav için atölyelerdeki uygulama sınavları gibi zorunlu hâller dışında bir ders saati (40 dakika) süre verilerek uygulanacak ve sınav soruları bu süreye uygun olarak hazırlanacak. Fakat bu süre öğretmenlerin inisiyatifine göre ve sınav uzunluğuna dikkat edilerek daha da kısaltılabilir.


BAŞKA ŞEHİRDE SINAVA GİREBİLİR MİSİN ?


Eğer öğrenci isterse başka şehirde sınava girebilecek. Burada kural okudukları okul türü ile aynı okul olması. Bunun için veliler 28 Aralık’a kadar dersleri belirleyip bulundukları ildeki okul müdürlüğüne başvuracak. Bir de okudukları okulların müdürlerini bilgilendirecek. Sınava girdiği okul müdürü puanları, öğrencinin kayıtlarının olduğu okula elektronik ortamda bildirecek, sınav evraklarını da ulaştıracak.


SINAVA GİRMEYENLER NE OLACAK ?


Geçerli mazereti olanlar ikinci dönemin ilk iki haftası içinde yani 15 Şubat’tan sonra iki hafta içinde 15-26 Şubat tarihleri arasında sınava alınacak. Bu sınavdan sonra birinci dönem notları sisteme girecek.

SINAVLARIN KONU KAPSAMI NASIL OLACAK ?


Sınava kadar işlenen tüm konulardan sorumlu olacaksınız. Bu konuda net bir kural yok. Sınavın içeriğini MEB değil, okullar kendileri belirleyecek. Okullarda yapılacak sınavlarda dersin öğretim programında yer alan ölçme ve değerlendirme esaslarına uyulacak ve sınav tarihlerine okullardaki sınıf/alan zümre başkanları kurulunca karar verilecek. Her ders için branş öğretmeniniz size bu konuda detaylı bilgi verecektir.


5.909 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

LGS 2022 Tercih Sonuçları AÇIKLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2022 LGS tercih sonuçları açıklandı. Tercih sonuçlarının açıklanması ile birlikte 1. Nakil süreci de başlamış oldu. Tercih sonuçlarını aşağıdaki linke tıklayarak öğre

2021 LGS ve 2022 LGS kontenjanları

2021 lgs başvuru kılavuzu ve kontenjanları: https://cdn.eba.gov.tr/icerik/2021/04/odsgm/LGS_Basvuru_ve_Uygulama_Kilavuzu_2021.pdf 2022 lgs başvuru kılavuzu ve kontenjanları: https://cdn.eba.gov.tr/yar

Comments


bottom of page